“İrsin Sirləri: Heydər Əliyev və Gənclər" kvest layihəsi keçiriləcəkdir!
Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun dəstəyi, "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurası (NAYORA) və “Xəzər İntellektual Gənclər Klubu” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “İrsin Sirləri: Heydər Əliyev və Gənclər" kvest layihəsi keçiriləcəkdir.
Layihənin məqsədi gənclər arasında tarixi irsimizin təbliği, ümummilli lider Heydər Əliyevin gənclər siyasətinə dair irsinin öyrənilməsi və gənclərin intellektual inkişafına dəstək göstərməkdir.
İştirakçılar 6 komanda şəklində bölünəcək və hər bir komanda Azərbaycan tarixi və ümummilli lider Heydər Əliyevin irsi ilə bağlı intellektual suallara cavab taparaq, məkanın şifrəsini axtaracaqlar. Müsabiqənin sonunda ən çox xal toplayan komanda qalib elan olunacaq və qaliblərə mükafatlar təqdim ediləcəkdir.

The quest project "Secrets of Heritage: Heydar Aliyev and Youth" will be held!
With the support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the "Icherisheher" State Historical and Architectural Reserve Administration, the National Council of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan (NAYORA) and the "Khazar Intellectual Youth Club" Public Union, the "Secrets of Heritage: Heydar Aliyev and Youth" quest project will be held.
The goal of the project is to promote our historical heritage among young people, study the legacy of national leader Heydar Aliyev on youth policy, and support the intellectual development of young people.
Participants will be divided into 6 teams, and each team will find answers to intellectual questions related to the history of Azerbaijan and the legacy of national leader Heydar Aliyev, and search for the password of the place. At the end of the competition, the team that scores the most points will be declared the winner and the winners will be awarded prizes.