“Qəbələ – MDB-nin Gənclər Paytaxtı 2025: Müxtəlifliyin və birliyin təntənəsi” beynəlxalq proqramı çərçivəsində MDB iştirakçı dövlətlərinin Gənclərlə iş üzrə Şurasının növbəti iclası keçirilib.
9 İyul 2025
Gənclər və idman nazirinin müavini və MDB-nin Gənclərlə iş üzrə Şurasının sədri İndira Hacıyeva iclasın açılışında çıxış edərək MDB üzv ölkələri arasında gənclərlə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
İclasda Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının (NAYORA) sədri Rafael Hacıbəyli, MDB İcraiyyə Komitəsinin humanitar əməkdaşlıq, ümumi siyasi və sosial məsələlər departamentinin mədəniyyət, idman, turizm və gənclərlə iş sahəsində əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tatyana Kovalyova və MDB-yə üzv dövlətlərin gənclərlə iş üzrə məsul qurumlarının rəhbərləri eyni zamanda nümayəndələri hibrit formatda iştirak ediblər.
İclas çərçivəsində gündəlikdə olan 12 məsələyə dair təqdimatlar edilib, gənclərlə bağlı həyata keçirilmiş fəaliyyətlər müzakirə olunub və yekunda gündəlikdəki məsələlər üzrə Qərar layihəsi qəbul edilib.

The next meeting of the Council on Youth Affairs of the CIS member states was held within the framework of the international program "Gabala - Youth Capital of the CIS 2025: Celebration of Diversity and Unity".
9 July 2025
A regular meeting of the Youth Affairs Council of the CIS member states was held within the framework of the international program "Gabala – CIS Youth Capital 2025: Celebration of Diversity and Unity."
Indira Hajiyeva, Deputy Minister of Youth and Sports and Chair of the CIS Youth Affairs Council, spoke at the opening of the meeting, emphasizing the importance of developing cooperation with youth among CIS member countries.
The meeting was attended by Rafael Hajibayli, Chairman of the National Council of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan (NAYORA), Tatiana Kovalyova, Head of the Department for Cooperation in Culture, Sports, Tourism, and Youth Affairs within the Humanitarian Cooperation, General Political, and Social Issues Department of the CIS Executive Committee, and heads and representatives of responsible youth affairs bodies from CIS member states in a hybrid format.
During the meeting, presentations were given on 12 agenda items, activities related to youth were discussed, and a draft Decision on the agenda items was adopted at the conclusion.