“Suverenlik və müstəqilliyin konstitusion hüquqi əsasları” layihəsinə qeydiyyat açıq elan edilir!
Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının (NAYORA) “Şəbəkə: Gənclər Təşkilatlarının fəaliyyətlərinə dəstək” proqramı çərçivəsində həyata keçirilən bu layihə “Avropa Hüquqşünas Tələbələr Assosiasiyası - Bakı” İctimai Birliyi tərəfindən təşkil olunur. Layihə müxtəlif təhsil müəssisələrini əhatə edir və məqsədi gənclər arasında hüquqi biliklərin artırılması, Konstitusiya ilə təsbit olunmuş əsas hüquq və azadlıqlar barədə məlumatlılığın yüksəldilməsi, eləcə də dövlətçilik prinsiplərinə hörmətin və sosial məsuliyyət hissinin gücləndirilməsidir.
Layihə 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsindən irəli gələrək, gənc nəslin hüquqi şüurunun formalaşdırılmasına, milli dəyərlərə sədaqətin və vətəndaş məsuliyyətinin təbliğinə yönəlib.
Layihə iki əsas mərhələdən ibarətdir:
1. İştirakçıların seçilməsi və təlimçi hüquq tələbələrinin hazırlanması -hüquq fakültələrinin III–IV kurs bakalavr və magistr pillələrində təhsil alan tələbələr, eləcə də gənc hüquqşünaslar arasından qeydiyyat prosessinə əsasən seçiləcək 10 iştirakçı üçün hüquqi, natiqlik, pedaqoji yanaşma və kommunikasiya bacarıqları üzrə silsilə təlimlər keçiriləcək. Bu mərhələdə iştirakçılar təlimçilər kimi formalaşdırılacaq.
2. Məktəblərdə hüquqi maarifləndirmə təlimləri - layihənin təntənəli açılış mərasimi həyata keçirildikdən sonra Bakı şəhəri və ətraf ərazilərin 5 müxtəlif ümumtəhsil məktəblərində hüquq tələbələri arasından seçilmiş iştirakçılar tərəfindən X–XI sinif şagirdləri üçün interaktiv formatda təlimlər təşkil ediləcək. Bu təlimlər zamanı şagirdlər Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, suverenlik, kibertəhlükəsizlik haqqında biliklər əldə edəcəklər.
Layihə gənclərin hüquqi savadlılığının artırılmasına, onların ictimai fəallığının və milli həmrəyliyinin möhkəmlənməsinə töhfə verəcək mühüm təşəbbüsdür.
Son qeydiyyat tarixi: 11.11.2025, 23:59.
📥Hər hansı sualınız olarsa, bizimlə [email protected] elektron-poçt ünvanı ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.

Registration for the project "Constitutional Legal Foundations of Sovereignty and Independence" is open!
Deadline: 11 November 2025
This project, implemented within the framework of the “Network: Support for the Activities of Youth Organizations” program of the National Council of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan (NAYORA), is organized by the “European Law Students Association - Baku” Public Union. The project covers various educational institutions and aims to increase legal knowledge among young people, raise awareness of the fundamental rights and freedoms enshrined in the Constitution, as well as strengthen respect for the principles of statehood and a sense of social responsibility.
The project, proceeding from the declaration of 2025 as the “Year of Constitution and Sovereignty”, is aimed at forming the legal awareness of the younger generation, promoting loyalty to national values and civic responsibility.
The project consists of two main stages:
1. Selection of participants and preparation of law students-trainers - a series of trainings on legal, public speaking, pedagogical approach and communication skills will be held for 10 participants who will be selected based on the registration process from among the students studying at the 3rd-4th year of bachelor's and master's degrees of law faculties, as well as young lawyers. At this stage, the participants will be formed as trainers.
2. Legal awareness trainings in schools - after the grand opening ceremony of the project, interactive trainings will be organized for students of grades X-XI in 5 different secondary schools in Baku and the surrounding areas by participants selected from among law students. During these trainings, students will gain knowledge about the Constitution of the Republic of Azerbaijan, sovereignty, and cybersecurity.
The project is an important initiative that will contribute to increasing the legal literacy of young people, strengthening their social activism and national solidarity.