“UrbanVisions” Beynəlxalq Gənclər Forumu başlayıb. 🤩
Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tərəfdaşlığı və NAYORA-nın təşkilatçılığı ilə “UrbanVisions” Beynəlxalq Gənclər Forumu başlayıb.
Forumun açılışında Gənclər və İdman Naziri Fərid Qayıbov, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Qədir Xəlilov, NAYORA-nın sədri Rafael Hacıbəyli və Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Şəhərsalma və ərazilərin inkişafı şöbəsinin müdir müavini Şahnaz Bədəlova çıxış ediblər.
Onlar çıxışlarında dayanıqlı və ekoloji şəhərsalmanın əhəmiyyəti, sosial inklüzivlik, innovativ texnologiyaların tətbiqi və gənclərin şəhərsalma sahəsində fəallığının artırılması mövzularına toxunublar. Qeyd edilib ki, belə tədbirlər gənclərin kreativ ideyalarının cəmiyyətə töhfə verməsi üçün mühüm platformadır.
Açılış mərasimindən sonra forum panel müzakirə ilə davam edib. Panel müzakirədə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin Şəhərsalma və memarlıq şöbəsinin müdir müavini Aytac Əlisultanlı, “MANARCH” memarlıq bürosunun təsisçisi və baş memarı İlqar Manafsoy, “Mühit” memarlıq bürosunun həmtəsisçisi və baş memarı Toğrul Bayramov və ARPO Şəhər Yenidənqurma Departamentinin “Urban Architects” üzrə baş direktoru Nikolay Novikov ekspert qismində iştirak ediblər.
Müzakirələrdə şəhərsalma sahəsində ən son yanaşmalar, ekoloji və sosial aspektlərin birləşdirilməsi, eləcə də yeni texnologiyaların tətbiqinin şəhər dizaynına təsiri mövzuları geniş şəkildə müzakirə edilib. Ekspertlər öz təcrübələrini və perspektivlərini iştirakçılarla bölüşüblər.
Daha sonra iştirakçılar Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən seçilən iki əraziyə baxış keçirib və həmin ərazilər üçün layihə hazırlıqlarına başlayıblar.

The “UrbanVisions” International Youth Forum has started. 🤩
📣 With the support of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, the partnership of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the State Committee for Urban Planning and Architecture, and the organization of NAYORA, the “UrbanVisions” International Youth Forum has begun. 🤩
The opening of the forum was attended by the Minister of Youth and Sports Farid Gayibov, Acting Executive Director of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan Gadir Khalilov, Chairman of NAYORA Rafael Hajibeyli, and Deputy Head of the Department of Urban Planning and Territorial Development of the State Committee for Urban Planning and Architecture Shahnaz Badalova.
In their speeches, they touched upon the importance of sustainable and ecological urban planning, social inclusion, the application of innovative technologies, and increasing the activity of youth in the field of urban planning. It was noted that such events are an important platform for young people's creative ideas to contribute to society.
After the opening ceremony, the forum continued with a panel discussion. Aytaj Alisultanli, Deputy Head of the Department of Urban Planning and Architecture of the Baku City Architecture and Urban Planning Main Department under the State Committee for Urban Planning and Architecture, Ilgar Manafsoy, Founder and Chief Architect of the “MANARCH” Architectural Bureau, Togrul Bayramov, Co-Founder and Chief Architect of the “Muhit” Architectural Bureau, and Nikolay Novikov, General Director of the “Urban Architects” Department of ARPO Urban Reconstruction, participated in the panel discussion as experts.
The discussions covered the latest approaches in the field of urban planning, the integration of ecological and social aspects, as well as the impact of the application of new technologies on urban design. The experts shared their experience and perspectives with the participants.
Then, the participants inspected two areas selected by the State Committee for Urban Planning and Architecture and began project preparations for these areas.