"MDB ölkələrinin Gənclər Düşərgəsi" keçiriləcək
MDB-yə üzv dövlətlərin Humanitar əməkdaşlıq Şurasının 8 oktyabr 2024-cü il tarixli qərarına əsasən, Azərbaycan Respublikasının Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun Laçın şəhəri 2025-ci il “MDB-nin Mədəniyyət Paytaxtı” elan edilib.
Bununla əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, MDB-yə üzv dövlətlərin Dövlətlərarası Humanitar əməkdaşlıq Fondu və Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının (NAYORA) birgə təşkilatçılığı ilə 25-29 avqust 2025-ci il tarixlərində Laçın şəhərində “MDB ölkələrinin beynəlxalq kino günləri” və “MDB ölkələrinin Gənclər Düşərgəsi” keçiriləcək. Layihə 26 avqust - “Laçın şəhəri Günü”nə həsr olunacaq.
Layihədə Rusiya, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Tacikistan və Türkmənistandan nümayəndələr iştirak edəcəkdir.
Düşərgə çərçivəsində iştirakçılar yaradıcı sənaye sahələrində 4 mövzu üzrə işçi qruplarında müzakirələr aparacaq, birgə layihələrin ideyalarını hazırlayacaq və təqdim edəcəklər. Bununla yanaşı, gənclər üçün teatr, incəsənət və media yaradıcılığı sahələrində müxtəlif mövzularda masterklasslar da təşkil olunacaq. İşçi qruplarının fəaliyyəti nəticəsində MDB ölkələrinin gənclərinin əməkdaşlıq və birgə təşəbbüsləri üçün imkanlar yaradılacaqdır.
“MDB ölkələrinin beynəlxalq kino günləri” çərçivəsində iştirakçı ölkələrin filmlərinin nümayişi keçiriləcək. Ümumilikdə, hər ölkədən altyazılı 1 filmin nümayişi planlaşdırılır.

"CIS Youth Camp" will be held!
Based on the decision of the Council for Humanitarian Cooperation of the Commonwealth of Independent States (CIS) member states on October 8, 2024, the city of Lachin in the East Zangezur economic region of the Republic of Azerbaijan has been declared the "Cultural Capital of the CIS" for 2025.
In connection with this, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the Interstate Foundation for Humanitarian Cooperation of CIS Member States, and the National Council of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan (NAYORA) will jointly organize the "International Cinema Days of CIS Countries" and the "CIS Youth Camp" in Lachin from August 25-29, 2025. The project will be dedicated to August 26, which is "Lachin City Day."
Representatives from Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Tajikistan, and Turkmenistan are expected to participate in the project.
Within the framework of the camp, participants will engage in discussions in four working groups on topics related to creative industries. They will also develop and present ideas for joint projects. Additionally, various masterclasses will be organized for young people in the fields of theater, art, and media creation. The activities of these working groups are intended to create opportunities for cooperation and joint initiatives among the youth of CIS countries.
During the "International Cinema Days of CIS Countries," films from the participating countries will be screened. A total of one subtitled film from each country is planned to be shown.