Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan zəfərin 4-cü ildönümünə həsr olunmuş “Zəfərin Sədası” adlı tədbir keçirilib. 🇦🇿
8 Noyabr 2024
Azərbaycan Respublikası Gənclər Fondunun dəstəyi, Azərbaycan Gənclər Təşkilatları Milli Şurası, Azərbaycan Texniki Universiteti, “Gənclərin Maarifləndirilməsinə Dəstək” İctimai Birliyi və “Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir, Vətən uğrunda canlarını qurban verən şəhidlərimizin xatirəsinə bir dəqiqəlik sükutla başlayıb, ardından Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib.
📌 Tədbirdə AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev, Milli Məclisin deputatı Naqif Həmzəyev, “Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatının sədri Nail Şükürov, “Gənclərin Maarifləndirilməsinə Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Aynurə Ələkbərli, Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının baş katibi Nərminə Hüseynzadə, həmçinin qazi anası Afət Muradova, Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin ehtiyatda olan mayoru Elşad Təhməzov və AzTU-nun müəllimi, Birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı Rasim Həşimov çıxış ediblər.
Çıxışlar zamanı 44 günlük Vətən müharibəsindəki əzmkarlıq, mübarizə və qələbənin gənclər üçün əhəmiyyəti geniş şəkildə müzakirə edilib. Həmçinin, Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin və qazilərin fədakarlıqları xüsusi olaraq vurğulanıb. Tədbirdə, bu qəhrəmanların gənclər üçün örnək olduğu, Zəfər Gününün isə gənclərin vətənpərvərlik ruhunun daha da möhkəmlənməsinə səbəb olduğu qeyd edilib. Çıxışçılar, bu zəfərin, gəncləri gələcəkdə daha güclü və məsuliyyətli vətəndaşlar olaraq yetişdirməyə töhfə verdiyini bildiriblər.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Texniki Universitetinin gənclərinin hazırladığı videoçarx nümayiş etdirilib. Tədbir, gənclərin səsləndirdiyi şeirlər, xanəndə və ifaçıların mahnıları, eləcə də rəqs nömrələri ilə davam edib.
Bu tədbir, iştirakçılara Zəfər Gününün şanlı tarixini bir daha xatırlamağa və Azərbaycanın gələcəyinə böyük inamla baxmağa fürsət yaratdı.

An event titled "Victory Voice" dedicated to the 4th anniversary of the victory in the 44-day Patriotic War was held at Azerbaijan Technical University (AzTU). 🇦🇿
The event, which was held with the support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, jointly organized by the National Council of Youth Organizations of Azerbaijan, Azerbaijan Technical University, "Support for Youth Education" Public Union and "Great Return" Youth Organization, began with a minute of silence in memory of our martyrs who sacrificed their lives for the Motherland, followed by the playing of the National Anthem of Azerbaijan.
📌 The event was addressed by AzTU Rector Vilayat Valiyev, Member of Parliament Nagif Hamzayev, Chairman of the "Great Return" Youth Organization Nail Shukurov, Chairman of the "Support to Youth Education" Public Union Aynura Alakbarli, Secretary General of the National Council of Youth Organizations Narmina Huseynzade, as well as the mother of a veteran Afat Muradova, Major in the Special Forces reserve Elshad Tahmazov, and AzTU teacher and participant of the First Karabakh War Rasim Hashimov.
During the speeches, the importance of determination, struggle and victory in the 44-day Patriotic War for young people was widely discussed. Also, the sacrifices of martyrs and veterans who gave their lives for the Motherland were specially emphasized. It was noted at the event that these heroes are an example for young people, and Victory Day further strengthens the patriotic spirit of young people. The speakers said that this victory contributed to raising young people as stronger and more responsible citizens in the future.
The artistic part of the event featured a video clip prepared by the youth of Azerbaijan Technical University. The event continued with poems recited by the youth, songs by singers and performers, as well as dance numbers.
This event provided the participants with an opportunity to once again remember the glorious history of Victory Day and look to the future of Azerbaijan with great confidence.