Bu gün Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, ölkənin birinci xanımı və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın doğum günüdür.
26 Avqust 2024
Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurası adından Mehriban xanımı səmimi qəlbdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və uğurla dolu, genişmiqyaslı fəaliyyətində davamlı nailiyyətlər arzulayırıq!
Mehriban xanımın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələr ölkəmizin inkişafına və xalqımızın rifahına böyük töhfələr verir. Bu mühüm işlərdə ona daim uğurlar diləyirik.

Today is the birthday of Mehriban Aliyeva, the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, the First Lady of the country and the President of the Heydar Aliyev Foundation.
26 August 2024
On behalf of the National Council of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan, we sincerely congratulate Mehriban Aliyeva, wish her good health and continued success in her large-scale activities!
The projects implemented on the initiative of Mehriban Aliyeva make a great contribution to the development of our country and the well-being of our people. We wish her continued success in these important endeavors.