Özbəkistanda keçirilən festival çərçivəsində, Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə Samarqənddə festivalın açılış mərasimində Türkiyənin Gənclər və İdman nazirinin müavini Enes Eminoglu arasında görüş keçirilib.
10 İyul 2024
Həmçinin, Taşkentdə Ali Məclis Senatının nəzdində fəaliyyət göstərən Gənclər Parlamentinin sədri və Daşkənd dairəsinin Ali Məclisdə Deputatı Bexzod Tuxtamuradov ilə məhsuldar bir görüş baş tutub.
Festival çərçivəsində müxtəlif ölkələrin nümayəndələri ilə də sıx əlaqələr qurulub, görüşlər təşkil edilib.
Görüşlərdə NAYORA tərəfindən gənclərin şəxsi inkişafı, onların məşğulluğu, karyera, təhsil imkanları, təcrübə proqramları və həyata keçirilən digər layihələr haqqında məlumat verildi və gənclər üçün Parlamentlərarası əməkdaşlıq müzakirə olunub.

As part of the festival held in Uzbekistan, a meeting was held between the Azerbaijani delegation and Turkish Deputy Minister of Youth and Sports Enes Eminoglu at the opening ceremony of the festival in Samarkand.
10 July 2024
Also, a productive meeting was held with Bekhzod Tukhtamuradov, Chairman of the Youth Parliament operating under the Senate of the Supreme Assembly and Deputy of the Tashkent district of the Supreme Assembly.
Within the framework of the festival, close relations were also established and meetings were organized with representatives of various countries.
During the meetings, NAYORA provided information about the personal development of young people, their employment, career, educational opportunities, internship programs and other projects implemented, and inter-parliamentary cooperation for young people was discussed.