Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycan: keçmişdən gələcəyə” adlı panel müzakirə keçirilib.
12 Dekabr 2024
Gənclər Fondunun dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının (NAYORA) və “Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycan: keçmişdən gələcəyə” adlı panel müzakirə keçirilib.
Müzakirə zamanı Ulu Öndərin keçdiyi həyat yolu, müstəqil Azərbaycanın qurulmasında və inkişafında oynadığı tarixi rolu, xalqımıza göstərdiyi misilsiz xidmətləri, həmçinin gənclərə qayğısı və gələcək nəsillərə ötürdüyü zəngin irsi haqqında danışılıb. Ulu öndər Heydər Əliyevlə bağlı maraqlı xatirələrini bölüşən qonaqlar sonda gənclərin suallarını cavablandırıblar.

A panel discussion titled "Heydar Aliyev and Azerbaijan: From Past to Future" was held, dedicated to the anniversary of national leader Heydar Aliyev.
With the support of the Youth Foundation, the joint organization of the National Council of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan (NAYORA) and the “Great Return” Youth Organization, a panel discussion entitled “Heydar Aliyev and Azerbaijan: from the past to the future” dedicated to the commemoration day of the national leader Heydar Aliyev was held at the Azerbaijan State Oil and Industry University.
During the discussion, the life path of the Great Leader, his historical role in the establishment and development of independent Azerbaijan, his unparalleled services to our people, as well as his care for youth and the rich heritage he passed on to future generations were discussed. The guests, who shared their interesting memories of the Great Leader Heydar Aliyev, finally answered the questions of the youth.