Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “Liderin İşığında” intellektual zirvə yarışı keçirilib.
12 Dekabr 2024
Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurası (NAYORA) və Xəzər İntellektual Gənclər Klubunun birgə təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “Liderin İşığında” intellektual zirvə yarışı keçirilib.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd gənclər arasında Ulu öndər Heydər Əliyevin zəngin irsini tanıtmaq, onun milli irsimizdəki əhəmiyyətini vurğulamaq və intellektual inkişafı təşviq etmək idi.
Yarış müddətində 6 komanda iştirak edərək bilik və bacarıqlarını nümayiş etdiriblər. Yarışın sonunda birinci yeri “C” komandası, ikinci yeri “F” komandası, üçüncü yeri isə “D” komandası tutubdur. Tədbirin qalibləri mükafatlar və hədiyyələrlə təltif edilibdirlər.
Tədbir gənclər arasında həm intellektual biliklərin artırılmasına, həm də milli dəyərlərin təbliğinə əhəmiyyətli töhfə veribdir.

An intellectual summit competition "In the Light of the Leader" was held, dedicated to the anniversary of national leader Heydar Aliyev.
With the support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the National Council of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan (NAYORA) and the joint organization of the Caspian Intellectual Youth Club, the “In the Light of the Leader” intellectual summit competition dedicated to the commemoration day of the national leader Heydar Aliyev was held.
The main goal of the event was to introduce the rich heritage of the Great Leader Heydar Aliyev among young people, emphasize his importance in our national heritage and promote intellectual development.
During the competition, 6 teams participated and demonstrated their knowledge and skills. At the end of the competition, the first place was taken by the “C” team, the second place was taken by the “F” team, and the third place was taken by the “D” team. The winners of the event were awarded with prizes and gifts.
The event made a significant contribution to both increasing intellectual knowledge among young people and promoting national values.