Zəfərimizin 5 illiyi münasibətilə “#BirlikdəZəfər” həftəsi çərçivəsində “Gənclər Təşkilatlarının Zəfər Konqresi” keçirilib.
10 Noyabr 2025
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb, daha sonra rəsmi çıxışlarla davam edib.
Çıxışlarda NAYORA-nın sədri Rafael Hacıbəyli, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədr müavini Musa Qasımlı, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun İnformasiya Texnologiyaları və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri Pərvanə Cəlilova, NAYORA-nın sədr müavini Güldanə Dadaşova iştirak edib. Onlar çıxışlarında Azərbaycan gəncliyinin 44 günlük Vətən müharibəsində göstərdiyi birlik və həmrəylikdən, gənclərin bu tarixi Zəfərin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətindəki rolundan danışıblar.

On the occasion of the 5th anniversary of our victory, the "Victory Congress of Youth Organizations" was held as part of the "#VictoryTogether" week.
10 November 2025
The event began with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by official speeches.
The speeches were attended by Rafael Hajibeyli, Chairman of NAYORA, Indira Hajiyeva, Deputy Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, Musa Gasimli, Deputy Chairman of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Parvana Jalilova, Head of the Information Technologies and Public Relations Department of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, and Guldana Dadashova, Deputy Chairman of NAYORA. In their speeches, they spoke about the unity and solidarity shown by Azerbaijani youth in the 44-day Patriotic War, and the role of young people in preserving this historic Victory and passing it on to future generations.