"Azərbaycan Skautlar Assosiasiyası" (ASA) 1997-ci il 11 oktyabr tarixində təsis olunmuşdur və 2000-ci il 20 avqustda Ümumdünya Skaut Hərəkatı Təşkilatına tam hüquqlu üzv qəbul edilmişdir.
"Azərbaycan Skautlar Assosiasiyası" İctimai Birliyi, gənclərin mənəvi, zehni və fiziki inkişafını təmin etmək, onları kamiliyə çatdırmaq və layiqli vətəndaş kimi yetişdirmək məqsədini güdən bir təşkilatdır. Bu məqsədin reallaşdırılması üçün "Azərbaycan Skautlar Assosiasiyası" müxtəlif proqramlar, təlimlər və fəaliyyətlər təşkil edir. Assosiasiya, skautların əsas prinsiplərini və dəyərlərini (güvən, dostluq, əməkdaşlıq, hörmət və məsuliyyət) gənclərə öyrədərək onların şəxsiyyətini formalaşdırır.
Skaut fəaliyyəti, gənclərin təbiətə olan sevgisini və təbiətə uyğun həyat tərzini təşviq edir. Gənclər bu fəaliyyətlər vasitəsilə problem həll etməyi və liderlik bacarıqlarını inkişaf etdirməyi öyrənirlər. Eyni zamanda, fiziki və əqli inkişafı təşviq edən müxtəlif idman yarışları və düşərgə təcrübələri gənclərin sağlam və aktiv həyat tərzi keçirmələrinə kömək edir.

"Azerbaijan Scouts Association" Public Union
"Azerbaijan Scouts Association" (ASA) was established on October 11, 1997 and was admitted as a full member of the World Scout Movement on August 20, 2000.
"Azerbaijan Scouts Association" Public Union is an organization that aims to ensure the spiritual, mental and physical development of young people, to bring them to perfection and to educate them as worthy citizens. To achieve this goal, "Azerbaijan Scouts Association" organizes various programs, trainings and activities. The Association forms the personality of young people by teaching them the basic principles and values of scouts (trust, friendship, cooperation, respect and responsibility).
Scouting activities promote young people's love for nature and a lifestyle in harmony with nature. Through these activities, young people learn to solve problems and develop leadership skills. At the same time, various sports competitions and camp experiences that promote physical and mental development help young people lead a healthy and active lifestyle.